انواع ولوها و پمپ های صنعتی بازرگانی هونام تجارت سپاهان | kasrasaran

بستن این شیر، جریان آب به درون شیرهای کنترلی سینک را قطع کرده و امکان انجام تعمیرات یا تعویض آن‌ها را فراهم می‌کند. ولوهای ایزوله در سیستم‌های پایپینگ صنعتی نیز دارای عملکرد مشابه هستند. شیر دروازه ای یا همان گیت ولو دروازه ای یکی از انواع گیت ولوهای صنعتی است که با توجه به ساختاری که دارد مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. دیسک به کار برده شده در گیت ولوهای صنعتی به صورت گیت یا  گُوه در نظر گرفته شده است. این دیسک که برای قطغ و وصل کردن جریان عبوری به کار برده شده است در بسیاری از کارخانه ها و واحدهای صنعتی به عنوان کنترل کننده جریان عبوری کاربرد دارد. در سایر برندهای کنترل ولو ( فیشر، سامسون، کوپرکمرون و cci) نیز دارای آرشیو غنی می‌باشد.

انواع ولو های صنعتی

نحوه استفاده از ولوهای یک‌طرفه به مکانیزم عملکرد انواع آن‌ها بستگی دارد. به طور کلی، شیرهای یک‌طرفه گزینه مناسبی برای نصب در سیستم‌های تخلیه سیال نظیر مسیر پمپ و کمپرسور هستند. شیر کروی، شیر بشقابی یا «گلوب ولو» (Globe Valve)، یکی از انواع ولو با حرکت خطی است که به منظور توقف، راه‌اندازی و تنظیم (کاهش/افزایش) تدریجی جریان سیال مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر ولوهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند و با چرخش 90 درجه‌ای دستگیره عمل می‌کنند. شیرهای متصل به لوله‌های گاز درون ساختمان‌ها معمولا از نوع شیرهای توپی هستند.

با کنترل این پارامترها، امکان تغییر غیر مستقیم پارامترهای وابسته نظیر دما، فشار و سطح مایع فراهم می‌شود. شیرهای کنترل با عنوان «شیر تنظیم کننده» (Regulating Valve) نیز شناخته می‌شوند. دسته اول از انواع ولو های قطع و وصل، ولوهای توپی Ball valves هستند که خود به 3 گروه تقسیم بندی می شوند. گیت ولوهای کربن استیل با کست استیل را از فولاد مرغوبی در اندازه های 2 تا 80 اینچ طراحی و تولید می کنند. گیت ولوهای صنعتی در این دسته را در دو نوع با مشخصه های API600 و API603 به تولید می رسانند.

شیرآلات – معرفی انواع ولوها یا شیرآلات و آشنایی با کاربرد های مختلف آن ها

انواع ولوها و پمپ های صنعتی بازرگانی هونام تجارت سپاهان | kasrasaran شیرهای متعادل کننده در درجه اول در سیستم های HVAC استفاده می شوند. به عنوان مثال، آنها می توانند در سیستم های گرمایش / سرمایش تجاری، برای تنظیم دمای آب در شرایط کاری مختلف استفاده شوند. همچنین می توان از آنها برای ایجاد نیروی تعادل سیلندرهای دوگانه (double acting cylinders) نیز استفاده کرد. در لوله کشی صنعتی انتخاب جنس (متریال) نقش مهمی در انتخاب شیرهای صنعتی برای اطمینان از سازگاری قسمتهای در تماس شیر با مایع یا پودر عبوری از آن دارد. سایزینگ (انتخاب) شیرهای صنعتی با توجه به قطر لوله، میزان دبی جریان و فاصله بین فلنج ها برای شیرهای خط لوله که به عنوان جایگزین نصب می شوند، انجام می پذیرد. همانطور که از نام شیر یک طرفه مشخص است، این شیر تنها اجازه می دهد سیال در یک مسیر جریان یابد و کنترل می کند که برگشتی در هنگام عبور از این شیر رخ ندهد.

چک‎ولو نوسانی (Swing check valve)

همچنین گاهی اوقات شیرهای کنترلی را که با دیافراگم های پنوماتیک فعال می شوند، به اشتباه “شیرهای اینو ببین دیافراگمی” می نامند. همانطور که از نام این نوع ولو می‌توان حدس زد یک وسیله حفاظتی و ایمنی محسوب می‌شود و می‌تواند از وارد شدن آسیب به تجهیزات تحت فشار و سیستم‌های لوله‌کشی جلوگیری کند. این شیرها در زمانی که در سیستم افزایش بیش از حد فشار یا ایجاد خلأ رخ می‌دهد، نقش حفاظتی خود ایفا می‌کنند. در این شرایط شیرهای اطمینان وارد عمل شده و در سریع‌ترین زمان فشار سیستم را به حالت ایمن بازمی‌گردانند. شیرهای صنعتی یا ولو بر اساس عملکردی که دارند در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند.

  • ولو کروی نسبت به ولوهای دروازه ای مقاومت بیشتری در برابر نشت دارند و از آن‌ها گران‌تر هم هستند.
  • از این رو برای یافتن تفاوت های میان گیت ولوهای صنعتی لازم است کاربردهای ان ها را مورد بررسی قرار دهیم.
  • دریچه های درخت کریسمس عمدتاً در کاربرد چاه های روغن و گاز استفاده می شوند و به طور معمول برای خاموش شدن و یا کنترل جریان سیال در قسمت سر چاه نصب می شوند.
  • ولوهای پروانه‎ای دارای عملکرد آسان و سریعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎باشند چون ۹۰ درجه چرخش دستگیره، دیسک را از حالت کاملاً بسته به حالت کاملاً باز تغییر موقعیت می‎دهد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار