با رشته معماری بیشتر آشنا شوید | youngarchitect

در ادامه با برخی از معروف‌ترین معماران ایرانی قدیمی و معاصر آشنا شویم. شایان ذکر است که این ۱۰ نفر تنها معماران ایرانی معروف و مطرح نیستند و ترتیب معرفی آن‌ها ارتباطی با میزان شهرت این افراد ندارد. گنبد سلطانیه شامل هشت ایوان و هشت مناره است که به نظر می‌رسد از هشت در بهشت (ابواب البر یا درهای نیکی) الگو گرفته باشند. گنبد سلطانیه شامل سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه ‌است.

http://azindekor.ir

رشته مرمت و احیای بناها و بافت های تاریخی نیز یکی از شاخه های رشته مهندسی معماری است که به هدف رفع‌ورجوع کردن کمبودهای تاریخی، پیشرفت صنعت، بازسازی شهرها به وجود آمده است. به دلیل اهمیت و ضرورت بالای مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مهندسین و معمارانی که در زمینه‌های فنی، فرهنگی و هنری مهارت دارند لازم است مانند یک معمار و هنرمند تسلط کافی بر بعدهای تخصصی و مفاهیم امروزی حرفه‌ی خود داشته باشند. افراد فارغ‌التحصیل در این زمینه در اصل مهندسین معماری عصر امروز هستند که یاد گرفته‌اند چطور امروز را با استفاده از تجربه‌های گذشته برای آینده درست کنند. یکی از شاخه های رشته مهندسی معماری گرایش معماری است. این گرایش درواقع به شکل تخصصی تحصیلات دوره‌ی کارشناسی را پوشش می‌دهد، اما مبحث‌ها در آن به‌صورت پیچیده‌تر و بسیار تخصصی هستند. گرایش معماری بیشتر به طراحی فضاهایی برای انسان و مطالعه‌ی پیشرفت کیفیت معماری‌های در دست اجرا، می‌پردازد.

  • برای مثال می‌توان به قلعه مرو و قلعه اصفهان یا قصر کیاکسار پادشاه ماد در همدان، کاخ پاسارگاد و تخت جمشید یا پارسه، آثار شوش، ایوان مدائن یا طاق کسری در تیسفون اشاره کرد.
  • یک راه عملکردی (پراگماتیک) عبارت است از بررسی برنامه و مشخص کردن سلسله مراتب موجود با این فرض که اصلی ترین مسأله (جوهره) آن است که در این سلسله مراتب، در جای نخست باشد.
  • حسین امانت به‌عنوان فردی شناخته می‌شود که در آثارش معماری کلاسیک غربی با روح معماری شرقی پیوند می‌خورد.
  • هوشنگ سیحون در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان یکی از چهره‌های بزرگ فرهنگ و ادب ایران به کسب جایزه بیتا نائل شد.

۱۰ نکتۀ مهم برای شروع طراحی معماریاجازه دهید دستانتان کار را انجام دهند. مقالات ارسالی برای نشریۀ مطالعات معماری ایران در مرحلۀ ارزیابی اولیه با استفاده از سامانۀ سمیم نور مشابهت‌یابی خواهند شد. این نشریه حاصل همکاری مشترک علمی دانشگاه کاشان با دانشکده معماری دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه الزهرا (س)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه شهید رجایی و پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی است. نشریۀمطالعات معماری ایراندر آخرین رتبه‌بندی کمیسیون نشریات علمی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۹۹ حائز رتبۀ «ب» شده است.

اجازه دهید دستانتان کار را انجام دهند.

هم‌چنین قوانین و آیین‌نامه‌های مجله خبری معماری جوانی، تصمیم‌گیری‌های معمار را محدود می‌کنند. از دهه ۱۹۸۰ به بعد که پیچیدگی ساختمان‌ها در زمینه‌های مختلفی از قبیل سیستم‌های سازه ای، انرژی و فناوری افزایش یافته‌است، شاخه معماری به بخش‌های مختلفی تقسیم شده‌است. امروزه دیگر سازه‌های بزرگ نمی‌توانند فقط توسط یک شخص خلق شوند بلکه افراد زیادی در طراحی آن نقش دارند. توسعه و ساخت طرح سازه لوله ای توسط فضل الرحمان خان در ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه یک دستاورد فنی محسوب می‌شود.

انواع روشهای طراحی معماری

هر بنا نیاز به پیش‌بینی‌های تکنیکی دارد که کار مهندس است. در حالی که معمار علاوه بر دیدن این نیازها، باید فراتر رود و معنا، حس یا ایده‌ای را منتقل کند. برای مثال یک بنای مذهبی مثل کلیسا باید بیان‌کنندهٔ یک نظم کیهانی، منتقل‌کنندهٔ احساس ایثار و حتی آموزش‌دهندهٔ ایمان و فلسفهٔ مذهبی از لابلای ریختها و تزئینات باشد. یک ساختمان حکومتی هم باید دارای شخصیت خاص باشد و بازدیدکنندگان (یا شهروندان) را به یک رفتار مورد انتظار وادارد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار