10 حقایق عجیب درباره ساختمان

یکی از مهمترین تفاوت های این دو اسکلت در قیمت و هزینه آنهاست و از آنجا که قیمت آهن از بتن بیشتر است بنابراین اسکلت بتنی برای سازندگان اقتصادی تر به نظر میرسد. بهتر است شخص مطمئنی برای این کار انتخاب شود چراکه انتخاب پیمانکار بی کفایت میتواند باعث افزایش هزینه های اضافی و ساخت یک سازه ضعیف شود. محاسبات این کار آنقدر مهم است که فقط مهندس سازه قادر به انجام آن است. هر گونه اشتباه در انجام محاسبات برای گودبرداری نه تنها برای ساختمان و ساکنین آن در آینده، بلکه برای ساختمان های مجاور نیز خطرآفرین خواهد بود. این مراحل با وجود کوچک بودن اما بسیار برای ساختمان مهم هستند و هر گونه خطا و نقص در اجرای آنها ایمنی سازه را پایین می آورد. هر دوی این اسکلت ها اگر با توجه به معیارها و استانداردهای روز دنیا اجرا شوند ایمنی خوبی برای کل سازه به وجود می آورند. آیین نامه ها با امور مالی کشور ارتباط مستقیم دارند زیرا آنها تعیین کننده نوع و میزان مصالح مورد نیاز ساختمان سازی هستند. متاسفانه باید گفت که ایران برای صنعت ساختمان سازی آیین نامه به خصوصی ارائه نداده است و برای ساخت و ساز از آیین نامه های کانادا، نیوزیلند، آمریکا و غیره که کشورهای صنعتی و بزرگی هستند استفاده می کند.

این وظیفه معمار است که ارتباط تصویری قوی را بین بخشهای ساختمان به وجود بیاورد. معماری یک هنر محسوب میشود و مباحث درسی این رشته نیز ترکیبی از فن و هنر است؛ به همین دلیل ذوق هنری، قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی از مواردی است که میتواند در تبدیل یک فرد به معماری خوب کمک کند. معماری شهری باستان مشغول ساخت بناهای مذهبی و ساختمان هایی بود که نماد قدرت سیاسی حاکمان بودند تا زمانی که معماری یونانی و رومی تمرکز خود را به فضایل مدنی تغییر داد. ↑ “معماری زمانی شروع می شود که دو آجر را با دقت کنار هم قرار دهید. از آنجا شروع می شود. – لودویگ میس ون در روهه در BrainyQuote” . ↑ پیس، آنتونی (2004). “Tarxien”. در این کلیسا بخش هایی که نور را از خود عبور می دهند از شیشه های دو لایه تشکیل شده اند و درست به اندازه ای نور را از خود عبور می دهند که داخل کلیسا محیطی با نور و گرمایی دلپذیر بوجود آید. بنابراین مواردی که اهمیت پیدا میکند شامل سازه سالم و برنامه ریزی ساده و انواع مختلف ویژگی های هنری از قبیل دوام و ماندگاری مواد و مصالح مطبوع، رنگ آمیزی خوشایند و دلپذیر و تزئینات و آراستگی و پویایی و تناسبات خوب و مقیاس و غیره است.

بدین صورت که ارتفاع بلندترین و کوتاهترین دیوارها مشخص و با گچ و ماله مسطح می شوند. این مسجد از شاهکارهای خاص تاریخی در ایران و جهان است که بلندترین منارههای جهان را دارد. برای اینکه این صنعت در ایران با استاندارد های روز دنیا پیشرفت کند باید ابتدا بتواند مشکلات و موانعی زیادی را از میان بردارد. ابتدا با استفاده از قالب های چوبی محلی که باید بتن ریزی شود را قالب بندی می کنند. این نرم افزارها برای پروسه طراحی مشکل ایجاد می کنند زیرا جواب درست و مناسبی در اختیار مهندس طراح به هنگام طراحی نمی گذارند. دانستن مسائل موجود در این صنعت به ایجاد درک بهتر از صنعت ساختمان سازی در کشورمان کمک می کند. در این نوع ساختار نیروهای خارجی و واکنش ها به این نیروها، فقط در ناحیه مفصل ها اعمال می شوند و منجر به ایجاد نیرو در اجزای کششی یا فشاری می شوند.

اکثر مردم به دلیل سود دهی بالای این بازار اقدام به ساخت و ساز از یک طبقه تا چند طبقه می کنند. لازم است بدانید که طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در ایران و در سال ۱۳۷۷، به ساختمان هایی که بالای شش طبقه داشته باشند ساختمان بلند مرتبه اطلاق می شود. در این مرحله نیز لازم است کاشی ها تراز شوند که این کار با شاقول انجام می شود. در پایان کار اجرای دیوار ، بتن پاشی برای استحکام بیشتر صورت می گیرد. اجرای این مرحله نیز به استحکام اسکلت ساختمان در آینده کمک به سزایی می کند؛ برای همین باید با دقت و درست انجام شود. بعد از اجرای کاشی ها و خشک شدن کامل، آنها را با سیمان سفید بندکشی می کنند. برای شروع اسکلت ابتدا ستون هایی که بیشترین وزن را تحمل می کنند یعنی ستون های میانی ساخته می شوند. عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با کسب بیشترین رأی بهعنوان عضو اصلی رشته معماری هشتمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور انتخاب شد. مهدی زاده گفته است: “این ساختمان دو کارکرد متفاوت را انجام می دهد که از طریق هسته مرکزی به فضای عمومی متصل می شوند، بنابراین ما می خواستیم دسترسی به آن را غیرمستقیم کنیم.

اهمیت این مرحله که از اساسی ترین مراحل ساخت و ساز به شمار میرود واقعا غیر قابل انکار است. در ساخت سازه از مواد مختلف هزینه مصالح از اهمیت ویژه ای برخوردار است و یکی از مسائلی است که سازه را تحت تاثیر قرار می دهد.سازه های رایج چه هستند؟ هماهنگی هزینه استخدام بانک صادرات با نرخ تورم! همچنین، وظیفه معمار، آگاهی کامل و بررسی دائم تکنولوژیها و سبکهای ساختاری جدید است، تا با بهترین و جدیدترین امکانات موجود در بازار، کار خود را انجام دهد. در این بخش، موارد مورد بررسی در نقشهکشی سازههای فولادی را معرفی میکنیم. او برای این پروژه موفق شد جایزه آقاخان را، که از نظر مالی برترین جایزه معماری جهان به شمار میرود، از آن خود کند.

با توجه به این مطلب، استفاده از آیین نامه های کشورهای دیگر بدون در نظر گرفتن مسائل مالی، منجر به ساخت سازه های گران و بی کیفیت خواهد شد. علاوه بر آن ضوابطی در آیین نامه های مختلف مثل آیین نامه ۲۸۰۰ وجود دارد که سازه باید برای آن کنترل شود. این سازه یک سیستم خرپای سه بعدی است که از هر دو جهت، دهانههای آن گسترش پیدا کردهاند و اجزای آن تحت کشش و فشار قرار دارند. برخی متخصصان در این صنعت ساختمان ها را از نظر ارتفاع آنها دسته بندی می کنند. برج یا آسمان خراش نیز به آن دسته از ساختمان های بسیار بسیار بلند که بالای پنجاه طبقه باشند گفته می شود.

معمار تجاری نوعی معمار است که در طراحی پروژه های ساختمانی مانند مغازه های خرده فروشی ، برج های اداری ، هتل ها ، موزه ها ، بیمارستان ها ، ساختمان های عمومی ، مراکز دولتی و سایر املاک غیر مسکونی تخصص دارد. برای ورود هوای تازه به فضاهای داخلی ساختمانهای عمومی و مالها در نظر بگیرد، میافزاید: عدم پیشبینی این کار از سوی طراح و معمار ساختمان، مهندس مکانیک را در مقابله با ویروسها با مشکل مواجه میکند. این کار برای تراز کردن دیوارها انجام می شود. برای ساخت این دیوارها انرژی زیادی صرف نشده و محیط زیست نیز آلوده نمی شود؛ ضمن اینکه دیوارهای پیش ساخته صرفه اقتصادی بهتری هم نسبت به آجر دارند. این لایه بتن، بار وارده از سازه را تحمل می کند و اجازه نشست کردن ساختمان را نمی دهد. آن چه که در اجرای این کار باید به یاد داشته باشید، ضد آب کردن نما می باشد. متقاضیان این دوره معماری باید پیش زمینه قوی در ریاضیات، از جمله جبر، مثلثات و حسابداری داشته باشند همچنین ممکن است دوره های فیزیک، طراحی و نقشه کشی را هم برای درک بهتر مفاهیم و شیوه های کار در معماری بگذراند.

سپس پی ساختمان را با میلگردهای مش شده سایت youngarchitect آرماتوربندی می کنند. بعد از تکمیل مرحله آرماتوربندی فونداسیون نوبت به قالب بندی و سپس بتن ریزی میرسد. بعد از خشک شدن، کف خانه را با موزاییک، کاشی یا هر چیز دیگری می پوشانند و سپس آب بندی می کنند تا از استحکام آن مطمئن شوند. البته دیوارهای پیش ساخته هم از استحکام بیشتری برخوردار هستند و هم عایق صوتی و حرارتی بهتری نسبت به آجر به شمار میروند. از رنگ های روشن برای سقف و دیوارهای ساختمان استفاده کرد. بعد از تکمیل سقف هم نمای ساختمان به عنوان آخرین مرحله ساخت و ساز اجرا می گردد و بعد از تمیز کردن محل، ساختمان آماده به مالک آن تحویل داده می شود. سقف هم از داخل هم به وسیله گچ کاری و هم با سقف کاذب تکمیل خواهد شد که بسته به سلیقه مالک یک روش انتخاب و اجرا می شود. در این مرحله از نازککاری روی دیوارها با مخلوطی از گچ و خاک رس پوشانده میشود تا برای گچکاری آماده شوند. گچکاری یا همان سفیدکاری هم با مسطح کردن گچ روی دیوارها انجام میپذیرد و بعد کاملا کشتهکشی شده تا برای رنگ آمیزی مشکلی به وجود نیاید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار