The Dying ساختمان And پیدا کردن چگونگی دوری از آن

زیرا طراحی ساختمان بسته به فرهنگ متفاوت ساکنین آن ممکن است همخوانی درستی نداشته باشد و مثلاً نقشه نمای ساختمانی که برای یک منطقه خاص طراحی شده، برای یک منطقه با فرهنگ دیگر، مناسب نباشد. شگفت زده شدم وقتی شنیدم یک دکتر درباره معماری حرف میزند. همچنین طراحی و معماری باید با زمان و نیاز بشر همسو باشد، طراح باید بر اساس نیاز و فرهنگ جامعه، خواستهی مخاطب را با علم خود ترکیب کند تا طراحی مطلوبی شود. حضور شکیب در کانون توجهات میتواند به نوعی تریبون رایگان برای او محسوب شود؛ موضوعی که رقبایش تا حدودی از آن محرومند. در این مطلب از ساختمانچی در ابتدا انواع نمای ساختمان را معرفی کرده و ضوابط شهرسازی که در ساخت آن ها باید رعایت شوند را با شما به اشتراک می گذاریم. از نمونههای موفق این سبک نمای متحرک و هوشمند برجهای Al Bahar Towers در ابوظبی هستند. ساختمان Tokyo Bay Bay طراحی کنزو تانگه از نمونههای خوب این سبک است که کپسولها به عنوان واحد تکرارشونده و قابلتعویض در یک چهارچوب قرار گرفتهاند و کلیت ساختمان را میسازند. نمای بیرونی به منزله یک لایه محافظ برای ساختمان است که نه تنها آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می نماید، بلکه نقش بسیار مهمی در زیبایی آن دارد.

بازسازی بناهای موجود در بسیاری از مواقع گرانتر از تخریب و نوسازی است ولی برای بعضی از ساختمانهای دارای ارزش فرهنگی ضروری است. دو روش کلی برای طراحی معماری وجود دارد که هر کدام بناهای خاصی را شامل میشود. این سبک شامل معماری همه ساختمان های ساده و بی آرایه روستایی تا بناهای شهری ساخته شده بدون تکلف و در نظر گرفتن تزیینات متداول است. استودیو معماری در واقع فضایی کوچک است که چند معمار را کنار یکدیگر میآورد تا طرحی ارائه کنند که بالغ باشد و تا حد ممکن کمترین ایرادات را داشته باشد. سرعت اجرای این نما بالاست و در کمترین زمان ممکن می توان آن را بر روی سطح خارجی ساختمان اعمال نمود. نمای ساختمانی و طراحی نمای ساختمان مسکونی به منظره شهری شکل می دهد، از این رو طراحی نماهای مختلف باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشد.

شفافیت و نمایانگری از ویژگیهای سبک هایتک است و لایههای داخلی ساختمان مانند اجزای سازهای و تاسیساتی را به ما نشان سایت youngarchitect میدهد. حذف ماسه از بتن هم وزن آن را کاهش میدهد و هم به دلیل دارا بودن تنها شن (دانه درشت) تخلخل بیشتری دارا است که باز هم باعث سبکتر شدن بتن و در نتیجه سبک سازی ساختمان میشود. سبک متابولیسم رویکرد مکانیکی به طراحی شهری را نمیپسندد و به دنبال انعطاف بیشتری و قابلیت جابجایی واحدهای ساختمانی است. از تهران که به عنوان پایتخت ایران اسلامی با آن همه بنای غربی و شیشه ای بگذریم، اخیرا در شهرهای دیگر نیز سبک معماری غربی بخصوص معماری رومی نمود بیشتری یافته و مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است. هدف این رویکرد دستیابی به آسایش دمایی، شنیداری و دیداری ساکنان و بهرهگیری از نور و دیگر منابع طبیعی است. ۳- بهرهگیری از مصالح طبیعی و بازیافتی: استفاده از متریالهای طبیعی، قابلجایگزینی و بازیافتی در مصرف انرژی صرفهجویی میکند زیرا دیگر نیازی به صرف انرژی برای استخراج، حملونقل مواد اولیه و مراحل تولید نخواهد بود.

پیشساختگی، تولید انبوه، شفافیت و نمایان بودن سازه از دیگر ویژگیهای این سبک است. بر اساس این گزارش، موضوع ساختمان های ناایمن در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است البته نهادهای دیگر از جمله دادستانی تهران و سازمان بازرسی هم به این ماجرا ورود کردهاند و قرار است اقداماتی صورت گیرد .همچنین به مالکان ساختمانهای ناایمن گفته شده که اگر در مدت قانونی نسبت به ایمنسازی سازه خود اقدام نکنند اسامی آنها اعلام می شود. در طراحی معماری در مفهوم کلان، ایده ها پاسخگوی مسائل گوناگونی هستند مانند چگونگی جهت گیری ساختمان ها، روش های بهره گیری از جریان طبیعی هوا، ارزش انرژی و حفظ و صرفه جویی در آن، اهمیت مصالح، دوام، تعامل بین اجسام، مناسب ترین راه های برقراری روابط فضایی و یا چیزهایی از این قبیل.

این نوع گیاهان نیاز به رسیدگی زیادی ندارند که این با محیط کاری هماهنگ تر است. از جمله این نماها که زیبایی بی نظیری به ساختمان می بخشد می توان به نمای کامپوزیت لانه زنبوری اشاره نمود. بهزاد پارسا در گفت و گو با ایسنا با اشاره به حادثه فروریختن ساختمان متروپل آبادان اظهار کرد: متاسفانه باردیگر شاهد وقوع فاجعه انسانی به دلیل بی توجهی به قوانین هستیم. در نهایت می توان گفت ساختمان و طراحی معماری آن، شامل بسیاری تصمیمات کوچک و بزرگ است و طبیعتا کسب مهارت و ارتقا آن در جهت تولید ایده ها و کانسپت هایی که توانایی پاسخگویی به این گسترده وسیع را داشته باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین جهت هنگام بررسی معیارهای پذیرش در نتایج حاصل از تحلیل خطی برای سازه هایی كه هنگام زلزله رفتار غیر خطی دارند، اصلاح می گردد. همچنین این سازه ها در برابر تنش ها نیز مقاوم تر اند تنش هایی همچون زمین لرزه و باد و طوفان های شدید. لازم به ذکر است که شستشوی نمای سیمانی بسیار آسان است، از این رو این نما را می توان نمایی ساده و در عین حال زیبا برای ساختمان دانست. گچ کاری روشی سنتی تر است و امکان ایجاد طرح های زیبا روی سقف را ایجاد می کند.

آجرنما ساختمان، به صورت ساده و یا دکوراتیو قابل طراحی است و در هر دو شکل جلوه ای زیبا به ساختمان می بخشد. در صورتی که سطح این نمای زیبا کدر و آلوده شود، به کمک افراد متخصص در زمینه نماشویی نمای کامپوزیت می توان آن را تمیز و مانند روز اول درخشان نمود. بازمصرف خلاقانه (Creative Reuse) سبکی در معماری پایدار فرهنگی است که کمک میکند تا به یک سازه موجود، برنامهای جدید داد و از آن دوباره استفاده کرد. سبک معماری بیونیک از تکنولوژی روز و شرکتهای فناوری سیلیکونولی برای محاسبات پیشرفته در تولید متریالهای جدید کمک میگیرد. سبک معماری ارگانیک از فرمهای طبیعی الگو میگیرد و به دنبال استفاده از مصالح هر چه طبیعیتر و مبلمان دستساخته است. این سیستم از منابع طبیعی مانند نور خورشید، هوا، باد، خاک و گیاهان برای گرمایش، سرمایش و روشنایی ساختمانها بهره میگیرد. هنر نو از فرم ها و ساختارهای طبیعی به ویژه خطوط منحنی و مواج گل ها و گیاهان متاثر بود.

معماری زیستتقلید (Biomimetics) از فرمهای انسانی و حیوانی در معماری بهره میبرد که نمونه شاخص آن ساختمان Hemisfèric در والنسیای اسپانیا با طراحی سانتیاگو کالاتراوا به شکل یک چشم غولپیکر است. این چالش ها حتماً باید از طریق یک تیم حرفهای پیگیری شود. از جمله معایب استفاده از نمای سیمانی این است که امکان شکستگی و ترک خوردگی در آن وجود دارد و عایق صوتی ضعیفی می باشد. از مزایای کامپوزیت نما می توان به وزن سبک، تنوع رنگ بالا، قابلیت شستشو، مقاومت حرارتی، رطوبتی و صوتی اشاره نمود. تولید و ساخت قطعات و ماشینآلات و استفاده از مواد مختلف در ساخت تجهیزات، طراحی سیستمهای مکانیکی، حرارتی، سیالاتی و… معماری قسمت های مختلف آسیا با الهام گرفتن از اصول اروپایی، مذهب بودایی، هندو و سبک تکامل یافت که هر کدام ویژگی های متمایزی دارند. در سنگ نمای رومی از سنگ مرمر، سنگ تراورتن و سنگ گرانیت استفاده می شود که هر کدام زیبایی و ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. 11-چنانچه درها با آستانه و بي آستانه باشد بايد در پلان مشخص شود. پــلان بــام، محل قرار گرفتن ســاختمان، شکل و ترکیب ساختمان، شیب ها و شکستگى هاى بام را مشخص می نماید.

در حال حاضر نماسازی اکثر ساختمان های مدرن با ورق های رنگارنگ کامپوزیت صورت می گیرد، زیرا زیبایی این نما فوق العاده است اما قیمت بالا یکی از معایب نما کامپوزیت به شمار می رود که امکان استفاده از آن را برای تمام افراد فراهم ننموده است. یکی از انواع سبک های معماری پایدار، معماری Bioclimatic است که به طراحی ساختمانها بر اساس شرایط اقلیمی منطقه گفته میشود. در طراحی نما، معماران و سازندگان با توجه به شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات ساختمان، سلیقه افراد و بودجه آن ها اقدام به انتخاب نوع مصالح می کنند. بسته به نیاز مشتری، آن ها ممکن است در انتخاب موقعیت دخیل باشند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار