You will از ما متشکریم – 10 توصیه‌ها در مورد مهندسی ساختمان میخواهی بدانی

این مجموعه در راستای قرارداد و تفاهم همکاری با دانشگاه قم توسط شورای هماهنگی گروه کنترل نقشههای سازه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم تهیه شده و جزئیات پیشنهادی و حداقلهای تعیینشده با توجه به شرایط ساخت و ساز در سطح استان قم سایت youngarchitect تدوین شده است. سطح مقطع پي هاي تك نقطه اي را مي توان به صورت مربع، مستطيل چند گوشه و دايره ساخت. به تدریج ماهیت این بناها تغییر یافت و کاخها یا قصرها در ایران مقر حکومت سلسلههای مختلف شد؛ برای مثال در زمان هخامنشی تخت جمشید، در زمان اشکانی کاخ آشور، در زمان ساسانی تیسفون و کسری و سروستان را میتوان نام برد. این اثر در کنار آثار بزرگی مثل تخت جمشید، ارگ بم، میدان نقش جهان در میان آثار ایرانی ثبت در فهرست گنجینههای جهانی قرار دارد. طراحان ساختمان در کنار معماران کار می کنند و نیاز به خلاقیت در طراحی خود دارند. طراحی و معماری ساختمان چیست؟

قبله جهت قرارگیری کعبه از هر نقطه مفروض میباشد، و در معماری اسلامی یک عنصر بسیار مهم، هم در اجزای ساختمان و هم در جهت کلی ساختمان محسوب میشود. بهطور کلی تصور میشود که سیستم دو قوس طاقهای مسجد-کلیسای جامع کوردوبا از قناتهای رومی، مانند قنات مجاور لوس میلاگورس الهام گرفته شده باشد. به همین جهت داشتن یک دانش کلی از نحوه ساختن یک سازه کمک می کند تا افراد سودجو نتوانند از هر فرصتی برای صرف هزینه اضافی استفاده کنند. بنابراین معمار نیز مانند سایر هنرمندان، می بایست در جهت اعتلای دانش خود در رابطه با نحوه استفاده از این مواد اولیه تلاش کند. تزیینات و نحوه ساخت این مقبره در واقع نقطه عطفی در معماری آن دوران بود؛ به این شکل که سبکی جدید را در معماری بهوجود آورد که از معماری سلجوقی جدا شد.گنبد سلطانیه شامل هشت ایوان و هشت مناره است که به نظر میرسد از هشت در بهشت (ابواب البر یا درهای نیکی) الگو گرفته باشند. بناهای غیر مذهبی: شامل خانهها، قناتها، باغها، رصدخانهها، کبوترخانهها، یخچالها، پلها، کاخها، کاروانسراها، حمامها، بازارها، قلعهها و آبانبارها.

مهمترین مسئله در ساختن کاخها، به ویژه از عهد صفوی به بعد، تزیین با کاشیکاری، گچبری، آیینه کاری و سنگ کاری است. شهرهای اسلامی باستانی و محراب در مساجد قرار بودهاست که در این جهت ساخته شوند، اما با مشاهدات دقیق بسیاری از ساختمانها در این جهت دهی موفق نبودهاند. یک مهندس عمران برای این که بتواند در شغلش موفق باشد، باید در زمینههای متفاوتی مهارت داشته باشد. قالببندی یکی دیگر از مراحل ساخت ساختمان است که در ساختمان بتنی اجرا شده و در آن از قطعههای چوبی یا فلزی برای شکل دادن به بتن استفاده میکنند. در گذشته بناهایی منفرد با نوعی معماری برتر از دیگر بناها احداث میگردید که کاربردهای متعددی داشت؛ مثلاً، ممکن بود زمانی به عنوان معبد و نیایشگاه و گاه به جای قلعه دفاعی و سرانجام برای سکونت حکمرانان استفاده شود (چغازنبیل). از صدر اسلام کاخ یا بنای با شکوهی که در مقیاس برتر ساخته شده باشد، به جای نمانده است. معماری اسلامی ممکن است با عناصر طراحی زیر، که از نخستین بناهای مساجد به ارث رسیدهاند (که در اصل ویژگی مسجد النبی است) شناسایی شود. یکی از نکاتی که باعث جذابیت این سبک از معماری شاهکار و شگفت انگیز ایران شده است، جزئیات دقیق و منحصر به فردی است که در طراحی و ساختار معماری سنتی ایران به کار رفته است.

مِنارِه یا گُلدَستِه که در اصل به عنوان برج های دیده بانی مشعل-دار استفاده می شدند، همانطور که در مسجد جامع دمشق نیز قابل مشاهده است. رئیس مرکز اورژانس تهران با بیان اینکه عوامل اورژانس تا چندین ساعت پس از وقوع حادثه در محل مستقر بودند، گفت: این آتش از سوی عوامل آتشنشانی خاموش شد و عوامل اورژانس نیز به حادثه دیدگان امدادرسانی کردند، متاسفانه در این حادثه مردی حدودا ۶۰ ساله جان خود را از دست داد. مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران پس از سخنان شهردار اظهارداشت: درخصوص صدور پروانه یک مصوبه داشتیم در آن مصوبه درخواست کرده بودیم شهرداری برای کاهش زمان صدور پروانه یک طرح ارائه دهد، از پاییز سال گذشته تاکنون متاسفانه هنوز ارائه نشده است. مفهوم امروزی کاخ با مفهوم این کلمه در گذشته متفاوت است. چمران گفت: در ارتباط با پروژه های عمرانی در درجه اول اهمیت پروژه یادگار امام است، می تواند شرایط مثل بزرگراه امام علی باشد، در دوره گذشته تکمیل این پروژه را تعطیل کردند. مساجد اولیه یا با محاسبات تقریبی یا با تخمین محل احتمالی قبله ساخته میشدند، یا اینکه محراب ساختمان را به سمت جنوب در نظر میگرفتند، چرا که این جهت، سمتی بوده که پیامبر در مدینه به طرف آن نماز میخواندهاست.

بسیاری از ساختمانهایی که در طبقه همکف پارکینگ کاملا باز دارند دچار فروریزش یا آسیبهای بسیار جدی در محل همین طبقه باز شدهاند (زلزله بوج ۲۰۰۱). این سازهها در کارخانه ساخته و به محل مورد نظر انتقال دادهمیشوند. و این به دلیل اختلاف در محاسبات دانشمندان اسلامی در گذشتهاست که محل مکه را از مکانهای فردی خود تخمین زدهاند. گنبد مرکزی مسجد اعظم تلمسان، شاهکاری که در سال ۱۰۸۲ میلادی توسط حکومت مرابطون ساخته شد، دارای دوازده ستون باریک است، و پوسته بین دندهها پر از ریزه کاریهای گچبری است. با اینکه دنده متقاطع ویژگی اصلی معماری سلجوقی بودهاست، این دندهها در دورههای بعدی در پشت عناصر معماری دیگر پنهان شدند، که نمونه آن آرامگاه سلطان احمد سنجر در مرو میباشد، تا اینکه نهایتاً به صورت کامل پشت پوسته دولایه گچبری گنبد مخفی سازی شدند، که نمونه آن عالی قاپو در اصفهان میباشد. مسجد جامع اصفهان به دلیل سابقه طولانی در ساخت و بازسازی و گذراندن زمان از حکومت عباسیان تا سلسله قاجار و حفاظت عالی انجام شده از آن، نمونه بسیار خوبی برای مرور تجربیات معماران اسلامی است که با سازههای پیچیده طاقدار انجام دادهاند. کاخهای چهل ستون، هشت بهشت و عالی قاپوی اصفهان، صفیآباد بهشهر، فین کاشان و فرخآباد ساری از مهمترین نمونههای شیوه معماری عهد صفویان هستند.

شیوه معماری کاخ العمره و کاخ المشتی ـ که در زمان امویان احداث گردید و بقایای آن هنوز پابرجاست ـ از شیوه هنری عهد ساسانی اقتباس شدهاست. ایجاد کاخها به همین شیوه تا عهد نادرشاه (مانند کاخ خورشید کلات) و عهد قاجار (مانند کاخ صاحبقرانیه و شمسالعماره) ادامه یافت. احداث کاخها در ایران به گذشتههای بسیار دور بازمیگردد. برخی از بناهای گنبدی بسیار دقیق توسط معمار عثمانی، معمار سنان ساخته شدند. از نظر ریشه شناسی، اصطلاح معمار از معمار لاتین گرفته شده است که از یونانی یعنی سازنده اصلی گرفته شده است. معمار سنان مشکلات ساختاری گنبد هاجیا سوفیا را با ساختن سیستمی از ستونهای متقارن مرکزی با نیم گنبدهایی در پهلو، حل کرد، که نمونههای آن مسجد سلیمانیه، مسجد رستم پاشا و مسجد سلیمیه میباشند. ساختار مسجد سلیمیه در تاریخ هیچ سابقه ای ندارد.

یکی از سیاست های عمده این پایگاه رسانه ای نگاه ویژه به استعدادهای جوان و ایده های نوین آنهاست که در صورت توجه و حمایت، منجر به تولید آثار منحصر بفرد، کارا ، ماندگار و چشم نواز می گردند. ثروت نفتی قرن بیستم کشورهای اسلامی، ساخت و سازهای مساجد زیادی را با طرحهای معماران برجسته نوین به دنبال داشتهاست. مطالعه دربارهٔ معماری ایران، نشان دهنده چگونگی گسترش آن در طی پانزده قرن گذشتهاست. عنصر معماری مقرنس در شمال شرقی ایران و مغرب در اواسط قرن ۱۰ میلادی توسعه داده شد. بی شک یکی از مهمترین شهرهای مطرح در حوزهی معماری شکوهمند ایران باستان، شهر یزد است.

با وجود وزن بسیار زیاد، گنبدها تقریباً بی وزن به نظر میرسند. بر روی مثلثهای کروی سهکنجها تقسیمیات بیشتری انجام شدهاست و طاقچههای بیشتری ایجاد شده که باعث ایجاد یک فعل و انفعال پیچیده گشته و تشکیل یک الگوی فضایی زینتی داده که وزن سازه را پنهان میکند. «طاق آجدار غیر شعاعی»، طاقهای دنده داری که گنبد بر روی آنها سوار شدهاست، از ویژگیهای معماری طاق اسلام شرقی است. معمارانی همانند فرانک لوید رایت از طرح زمین به نحوی استفاده کرده که بر روی طراحی و نقشه ساختمان تاثیر بگذارد. سپس طراح ساختمان یک نقشه را ترسیم می کند که بر اساس نیازهای مشتری طراحی شده است. فرمهای هندسی یا گلهای بهم پیوسته، که با هم جمع شدهاند، الگویی بینهایت تکرار شده را تشکیل میدهند که فراتر از دنیای مادی قابل مشاهده است. اهمیت معماری اسلامی وقتی آشکار میشود، که بدانیم در ساختههای این دوره به کاربرد مادی و معنوی بناها ـ که از مهمترین ویژگیهای آن است ـ توجه شدهاست برای دریافتن اهمیت این ویژگیها در گسترش معماری شایستهاست طبقهبندی بناهای دوره اسلامی و کاربرد آنها را مشخص کنیم. از زمان صفوی احداث کاخها وارد مرحله تازهای شد و در پایه تختهای سهگانه آنها (تبریز، قزوین و اصفهان) نمونههای جالب توجهی ساختهاست.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار